How can to see girlfriends cell calls and sms without her knowing | New free hack app which is used to hack whatsapp account online | Best free phone monitoring apps for good parents

Microsoft Arc Mouse Orta Teker Tıklamama Sorunu

By Haziran 26, 2014 Teknoloji No Comments

Microsoft Arc Mouse Scroll Wheel Clicking Problem

 Arc mouse; kullanımı çok keyifli, ele oturan, kablosuz olmasından dolayı da çalışırken bana büyük rahatlık sağlayan ayrıca yanımda taşımaktan hoşlandığım şık bir mouse. Her şey iyi güzel ama kronik bir sorunu var o da orta teker tuşu (scroll whell, kaydırma tekeri her ne diyosanız artık) bir müddet sonra düzgün basmamaya başlıyor.

 Sorunun başladığı ilk zamanlarda tuşa daha sert basma ihtiyacı duydum, bir zaman sonra artık sert basmakta kafi gelmemeye başladı. Garantiye gönder, bekle gelsin sürecini göze alamadığım için açtım farenin içini. İyili açışım çünkü garantiye gitse muhtemelen orta teker değiştirilip geri gönderilecekti ve eninde sonunda aynı sorun tekrar oluşacaktı. Çünkü sorun orta tekerin tuşa basan taraftaki milinde aşınama olmasından kaynaklanıyor.

 Zamanla aşınmış olan çubuk artık tuşa basamaz hale geliyor. Farklı çözümler üretilebilir. Benim ürettiğim ilk çözüm bu değildi. İlk başta tekerin kenarını kağıt bant ile genişletip tuşa basan kısmı aşınmayan tarafa çektim bir süre sonra orada aşınmaya başlayınca bu sefer bu çözümü ürettim.

 Çözüm basit, orta tuş görevini üstlenen siyah parçanın üzerine tuşa basabilecek küçük ebatlarda bir plastik kesip japon yapıştırıcısı ile tek bir uctan ankastre yapıştırıp teker milinin bu plastik üzerinden basmasını sağlayın. Ancak yapıştırdığınız plastik tuş üzerinde yükselmeye sebep olacağından, mouseun montajını yaptığınızda tuşun sıkıştığını, zor döndüğünü göreceksiniz, bunuda düzeltmek için üst kapak görevi gören tuşları ihtiva eden plastiğin altında orta teker milinin yaslandığı yuvayı biraz genişletmeniz gerekecek. Bunu havya ile yada bir bıçağın ucunu ısıtıp yapabilirsiniz. O kısmın resmini çekmeyi unuttum, tekrar mouseun içini açma zahmetinede katlanmak istemedim, anlatmanın yeterli olduğunu düşünüyorum.

Mouseun içini açmak için iki tip tornavida lazım.(Yıldız tornavidanız sivri uçlu değilse öndeki küçük vidaları açmak için üçüncü bir saatçi tornavida gerekebilir, olmadı meyve bıçağı da iş görür :D)

Ön kısımdaki vidalar kaydırma pedlerinin altında saklı. Bir cımbız yada bıcak ile kaldırabilirsiniz. Özenle kaldırır da çift taraflı banda zarar vermez ve bandı kirletmezseniz tekrar yapıştırırken zahmet çekmez çıkardığınız gibi geri yapıştırabilirsiniz. Benim artık fareyi kırkıncı açışım olduğu için eski özeni göstermiyorum, o an ne bulursam onunla yapıştırıyorum, silikon, japon yapıştırıcı… (Resimde görüldüğü gibi sol tarafı japonla yapıştırmıştım daha önceki sefer. Bir daha açmak zorunda kalmam diye düşünmüştüm ama emin olun açmak zorunda kalıyorsunuz, resimdeki gibi bir manzarayla karşılaşmamak için düzgün bir şeyle yapıştırın derim, sonra japon yapıştırının camsı hale gelen artıklarını kazımak zorunda kalmayın benim gibi :D.)

Arka kısımdaki vidalar ise pil yatağındaki etiketin hemen altında. Etiketi tamamen sökmenize gerek yok, bir cımbız yardımıyla özenli bir şekilde kaldırıp vidaları sökmeniz kafî.

Farenin içini açınca karşılaşağınız manzara bu.

Farenin tamir edilmemiş halinin resimlerini internetten aldığım için resimde görünmüyor ama farnin içi ve siyah tuş plastik tozuna bulanmış bir şekilde karşılayacak sizi :D. Tuş aşındıkça toz haline gelmişti, siyah tuş resmen beyaza dönmüştü.Silmeye üşenmeyin zira japonun yapıştıracağımız plastiği iyi tutması açısından önemli.
Tekerin makro resminde dikkatinizi çekmiştir, mil kademeli olarak açınmış durumda. Bunun sebebi benim daha önce tekeri kaydırmış olmam. Resimde görünen sarı renkli kağıt bant tekerin kaymasını engellemek içindi, sonuç; bir ay sonra tekrar aynı problem ile hüsra yaşamak oldu. Sizin teker muhtemelen sadece uç kısımdan aşınmış olacak.

Resimde görüldüğü gibi, siyah tuşun ebatlarında, mümkün olduğunca ince bir plastik kesip sol uç kısmından japon yapıştırıcı ile yapıştırın.

On on beş saniyede kurur ve tutar zaten. Topu yerine yerleştirmeden bir deneyin sağlam tuturmuşmu diye sonra, tekeri yerine yerleştirin.

Son manzara bu. Sarı bandı çıkarmadım, çünkü tekerin sağa sola kaymamasından fayda var. Sizde o şekilde bir bant yada başka bir çözümle tekeri sabitleyip sağa sola kaymasını engelleyin. Yukarıdan bakınca dikkatinizi çekmiştir, orta kısım ilk aşınan kısım, ardından hep uç kısmın basmasını sağladığım için ikinci aşınan kısım uç kısım oldu. Uç kısımda aşınma daha fazla çünkü artık hep o kısım üzerinde dönüyor teker.

Bu işlemlerden sonra 3 aydır sorunsuz kullanıyorum mouseu. O zamandan bu yana ilk defa resimlerini çekmek için açtım, içeride durum gayet iyi daha fazla aşınmada yok, bir kaç sene gider diye düşünüyorum :D

Leave a Reply

Your email address will not be published.